V České republice je nutné 13,3 ročních mezd na pořízení nového bytu, nejvíce v Evropě

Vážení čtenáři, milí klienti, v České republice je průměrně třeba 13,3 hrubých ročních mezd na pořízení vlastního nového bytu. To je nejvíce z celé Evropy. Praha je současně v tomto ukazateli druhou nejméně dostupnou evropskou metropolí po nizozemském Amsterodamu. z dat Property Indexu technologicko-poradenské společnosti Deloitte.

„ČR se předloni umístilo nejhůře, loni nás přeskočilo Slovensko a skončili jsme předposlední, nyní jsme opět nejhorší z celé Evropy. Dostupnost vlastního bydlení v Česku tak zůstává nadále špatná a zatím to nevypadá na změnu,“ sdělil Miroslav Linhart, vedoucí partner v oddělení finančního poradenství Deloitte. Zlepšit dostupnost podle jeho názoru může např. výstavba nových domů a bytů, zjednodušení stavebních předpisů a povolení či dostupnost hypoték. Praha zůstává druhou nejméně dostupnou metropolí, přestože na nový byt v ní je podle Deloitte potřeba méně hrubých ročních mezd než loni. Zatímco v roce 2023 to bylo 14,3 ročních hrubých mezd, letos to je 13,5. Rovněž v Amsterodamu počet ročních hrubých mezd pro pořízení bydlení klesl, nyní tam člověk musí v průměru ušetřit 15,1 ročních platů. Loni to činilo 15,8.

Kolik stojí zhruba byt s tímto barem?

Zdroj: www.pexels.com, vlastní zpracování, 2024

V poměru k místním platům jsou nejdostupnějšími státy – co se pořízení nového bydlení týče – Dánsko, Norsko, Itálie a Rumunsko. Mezi nejvíce dostupná města Evropy pak patří Řím a Oslo. Tamním obyvatelům stačí na pořízení bydlení méně než osminásobek průměrné hrubé roční mzdy. Za nimi následují Záhřeb, Varšava, Kodaň a Lublaň.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Deloitte a ČTK)