Vážení čtenáři, milí klienti, hypoteční banky a stavební spořitelny v České republice poskytly v červenci hypoteční úvěry za 23,8 miliardy korun, což představuje proti červnu pokles o pět procent. Meziroční růst ale zrychlil na 109 procent. Úrokové sazby nových úvěrů poprvé od loňského května stouply, nepatrně na 5,07 procenta z červnových 5,05 pct. Toto zjištění vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny komerční banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém hypotečním trhu.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v červenci dosáhl 19,6 miliardy korun. Meziměsíčně se tak snížil o 6,5 procenta. Objem refinancovaných půjček na bydlení, tj. tedy interně či z jiné instituce, činil čtyři miliardy korun, stejně jako v červnu. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5 204, což představuje osmiprocentní meziměsíční pokles, nicméně hodnotu nad celoročním průměrem 4 774 hypoték měsíčně.
Hypoteční sazby reagují s několikaměsíčním zpožděním zejména na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Ty po rozkolísaném klesání začaly od letošního března opět růst. Tento vývoj se však v červnu otočil.
Tuzemské sazby delších splatností se tak nyní pohybují na nejnižších úrovních v letošním roce a zároveň na nejnižších úrovních od přelomu let 2021 a 2022. V porovnání s minulým měsícem jsou zhruba o 0,25 procentního bodu nižší a pod průměrem letošního roku.
Budova ČNB
Průměrná hypotéka v červenci pokračovala v růstu, a to z 3,72 na 3,77 milionu korun. Od dubna tak průměrná hypotéka převyšuje dosavadní rekordní úroveň z listopadu 2021.
Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění makroobezřetnostních příjmových limitů ze strany centrální banky společně s postupným růstem reálných příjmů domácností. Souvisí rovněž s vývojem cen realit.
Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČBA a ČTK)