Vážení čtenáři, milí klienti, na koupi třípokojového bytu v novostavbě je v Praze nutné 14,6 roční mzdy. Stejně velký byt ve starší zástavbě je možné koupit v hlavním městě za 12,1 roční mzdy. Praha je tak nejméně dostupnou metropolí v Evropě, co se vlastnického bydlení týče. Toto zjištění vyplývá z analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici.
Od počátku roku 2015 se ceny bytů zvýšily takřka o 150 procent, zatímco mzdy vzrostly o 62 pct. Dostupnost vlastního bydlení zhoršují také rostoucí náklady domácností spojené s bydlením a energiemi.
Společnost pracovala mj. s daty České bankovní asociace, podle které se ceny nových bytů na jaře v České republiky zvýšily průměrně na 120.400 korun za metr čtvereční a v Praze na 142.800 Kč za m2.
Na koupi nového bytu o velikosti 70 metrů čtverečních v metropoli musí kupec vynaložit 14,6 ročního hrubého platu, pokud by vydělával přibližně 57.000 Kč hrubého, což je aktuální průměrná měsíční mzda v metropoli.
Pro mimopražské kupce by byl byt ještě nedostupnější. Podle dat Českého statistického úřadu byla průměrná nominální mzda v ČR v letošním 2. kvartálu 45.854 korun.
Málo dostupné vzhledem ke mzdám jsou podle Portu rovněž starší byty. Průměrná cena u bytu ve starší zástavbě vzrostla v květnu na 62.100 korun za metr čtvereční. Z krajských měst jsou ceny nejvyšší tradičně v hlavním městě, kde metr čtvereční bytu ze secondhandového trhu stojí průměrně 118.300 korun.
Zhoršující se dostupnosti vlastního bydlení nepomáhá v České republice dle analýzy ani růst nákladů domácností spojených s bydlením.
I v Berlíně – tj. hlavním městě Německa – je dostupnější bydlení.
Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Portu, ČBA, ČSÚ a ČTK)