Vážení čtenáři, milí klienti, dle nejnovějších statistik jde o již každou čtvrtou českou domácnost. Důvodem je velmi komplikované dostupné vlastní bydlení. Kvůli tomu se také někteří stěhují do objektů, jako jsou chaty nebo maringotky.
Pan Tomáš Zajíček z Dušníků u Roudnice nad Labem na hypotéku ani na drahé nájemné neměl. A tak si postavil maringotku. Nejprve dostal možnost koupit pozemek se zahradou a přemýšlel, jak by mohl na tomto místě žít. „Maringotka byla v té době jasná volba,“ prohlašuje. V maringotce má vestavěné dřevěné patro, kde se pohodlně vyspí dva lidé, pod ním je kuchyňka. Nesmí chybět ani toaleta a koupelna. „Roční náklady na vytápění, čili za půl roku topné sezony, jsou přibližně dva a půl kubíku dřeva, což je asi dva a půl tisíce korun,“ upozorňuje na nízkou cenu Zajíček.

Počet Čechů, Moravanů a Slezanů, kteří stejně jako Tomáš Zajíček hledají levnější způsob bydlení, než je hypoteční úvěr, přitom prudce roste. Populární jsou hlavně chatky v zahrádkářských koloniích.
Podle dat ČSÚ se mezi lety 2011 a 2021 počet občanů žijících v tzv. náhradním obydlí, kam spadají právě chaty, chalupy, maringotky, houseboaty a podobně, zdvojnásobil – vzrostl z 35 a pul tisíce lidí na více než 77 tis.
Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK )